Tokaj és különlegességek
A Tokaji bor
A Tokaj-hegyaljai borvidéken a szőlőművelés a honfoglalás előtti időkre nyúlik vissza. A ma ismert borok többségét azonban a XIII. században kezdték készíteni a IV. Béla király által betelepített vallon szőlőművelők.
A különleges minőséget a vulkáni talaj és az észak felől védett elhelyezés, a kedvező mikroklíma teszi lehetővé, meleg nyarat és hosszú enyhe őszt biztosít.
A leghíresebb tokaji bor az aszú, amit 1630 táján készített először Sepsi László Máté, Lórántffi Zsuzsanna udvari titkára. Ez úgy készül, hogy a kézzel különválogatott aszúszemeket kinyomkodják, és az így nyert aszútésztából 3-6 puttonnyal (kb. 30 l) adnak egy gönci hordónyi (kb. 136 l) jó minőségű tokaji borhoz, majd 1-2 napi áztatás után leszűrik, és hordóban érlelik évekig. Az érlelés ideje hagyományosan 2 évvel hosszab, mint a bor puttonyszáma.
A szamorodni lengyel szó, annyit jelent: "ahogy született" és az így készített bort a szüreteléskor az aszúszemeket is tartalmazó szét nem válogatott szőlőből erjesztik. Az Aszú Eszencia a leggazdagabb és legritkább tokaji bor, az aszúszemekből kinyomkodott mustból készül. Ritkaság a muskotályos aszú is, mert a készítéséhez felhasznált illatos szőlőfajta kevés. A szamorodnit étkezés előtt, az Aszú borokat étkezés után legjobb enyhén hűtve fogyasztani.
XIV. Lajos, a franciák Napkirálya szerint a tokaji aszú:
"A BOROK KIRÁLYA, A KIRÁLYOK BORA"
|